Sporcu Ayak Bakımı

Sporcular için özel ayak bakımı podoloji alanında profesyonel olarak sunduğumuz uygulamalardan biridir. Dansçılar için de geçerli olan bu ayak bakımı yöntemleri uzman kadromuz tarafından gerçekleştirilir. Sporcular için özel olarak belirlenen ayak bakımında ayak sağlığı korunmaya ve sürdürülebilir kılınmaya çalışılır. Antrenmandan müsabakalara kadar olan tüm süreçte ayakların zarar görmesi kaçınılmazdır. 

Sporcu ayak bakımı ile ayak sağlığını sürekli kılmak için çalışan uzman kadromuz yeni nesil yöntemleri de uygulamaktadır. Ayakların rahatlaması, deformelerin giderilmesi ve bakımlarının yapılması gibi kapsamlı birçok uygulama birlikte yapılır. Kombine yöntemleri de kullanmayı tercih edebilen uzmanlarımız her zaman ayak sağlığını korumayı hedefler. 

Sporcular için Ayak Bakımının Önemi Nedir? 

Sporcuların ayak bakımının yapılmasının önemi oldukça yüksektir ve hayati önem taşıyabilmektedir. Özellikle profesyonel sporcular ayaklarını günlük kullanıma göre daha fazla kullanırlar. Dış etkenlerden zarar görmesi, darbe alması, sakatlanması ve diğer olumsuz durumlar ile karşılaşılması sporcuların ayaklarında daha yüksektir. Bu sebep ile de ayakların korunması ve sağlığının sürekli kılınması gerekir. Enfeksiyon kapatılmasından nasır oluşumuna kadar birçok sorun sporcularda daha sık görülür. 

Ayak bakımı kişisel olarak doğru yapılsa dahi medikal bakım yapılması da ayağın daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu sebep ile de sporcuların özel olarak ayak bakımı yaptırmaları gerekir. Hangi branş olduğu fark etmeksizin sporcuların her zaman ayaklarına önem vermeleri tavsiye edilir. Tırnak batması ya da diğer deformasyonlar ile karşılaşmamak için sporcuların kliniğimizde medikal ayak bakımı yaptırmaları önerilir. 

Sporcuların Ayaklarına Neden Bakım Yapılmalıdır? 

Sporcuların ayağına bakım yapılma nedeni ayakların travma ve hasarlara açık olmasıdır. Sporcular ayaklarını çok sık kullandıkları için zaman içerisinde farklı deformiteler görülebilir. Çoğunlukla ayakkabı içerisinde olan bu ayaklar kullanıma, süreye ve ayakkabıya bağlı olarak zarar görebilmektedir. Kliniğimizde bakım yapılan sporcuların ayak problemleri ile sık karşılaşmalarının sebepleri çoğunlukla şunlardır: 

 • Ayakların daha sık terlemesi 
 • Ayakların uzun süre ayakkabıda olması 
 • Ayakların ıslanması
 • Ayakların nemli kalması 
 • Ayakların sürtünmesi (çoraba, bantlara, ayakkabıya)
 • Ayakkabıların yanlış tercih edilmesi (sıkı bağlanması, ayağa büyük ya da küçük gelmesi, ayakta baskı oluşturması) 
 • Sürekli suya ve temizliğe maruz kalması 
 • PH değerinin düşmesi 

Sporcu ayak bakımını gerektiren durumlardır. Her antrenmanda ve müsabakada karşılaşılan bu durumları önlemek için kliniğimizde profesyonel imkanlar ile sporculara özel ayak bakımı işlemlerini gerçekleştiriyoruz. 

Sporcu Ayak Bakımı için Branş Fark Eder Mi? 

Sporcu ayak bakımında branş ya da spor türü fark etmemektedir. Sadece branş değil profesyonel ya da amatör olmak da kliniğimizde gerçekleştirdiğimiz ayak bakımı için bir kriter değildir. Aktif olarak spor yapan, profesyonel veya amatör olan her bireyin ayak bakımı önemlidir. Antrenman veya müsabaka esnasında karşılaşılabilecek sorunları en aza indirmek için uzmanlarımız ayak sağlığının sürdürülebilir kılınmasına odaklanır. Bu sebep ile de sporcuların branşları, cinsiyetleri, yaşları, branştaki seviyeleri fark etmeden bakım işlemleri kliniğimizde en iyi şartlarda uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilir. 

Sporcuların Ayakları Nasıl Korunur?

Sporcuların ayaklarını korumak için uygulanan birçok yöntemimiz vardır. Kliniğimizde yapılan uygulamalardan yüksek başarılar elde edilse de günlük ayak bakımına da özen gösterilmelidir. Uzmanlarımız tedavilerinin ardından sporculara ayaklarını koruyabilmeleri için şu önerilerde bulunmaktadır: 

 • Doğru ayakkabı seçimi
 • Ayağı uzun süre ıslak tutmamak 
 • Ayağın nemli kalmamasına dikkat etmek 
 • Ayak sağlığını tehlikeye atan durumlar karşısında hızlıca tedaviye başlamak 
 • Ayakkabıların kuru olduğuna emin olmak 
 • Ayakların doğru yıkanması 
 • Sıkı ayakkabıları giymemek 
 • Ayağın sürtünmesine izin vermemek 

Sporcularda Hangi Ayak Sorunları Görülür? 

Sporcuların ayak hastalıkları çoğunlukla nasır ve mantar enfeksiyonu olarak kendini göstermektedir. Zaman içerisinde tırnak kalınlaşması ve siğil gibi rahatsızlıklar da meydana gelebilir. Sporcu ayak bakımı ile olası tüm rahatsızlıklar, kliniğimizde rahatsızlık ilerlemeden tedavi edilmektedir.

Online Randevu Alın

  Hasta Yorumları

  Gülşen Akgün

  Sevgili Ömer Bey İle tanışmamız 7-8 ay önce kızımın ısrarı İle başladı.Ben uzun zamandır batık tırnak ağrısı yaşıyor ayakabı giyemiyordum..
  Şafak Y

  Sevgili Ömer Sayesinde ayak tırnaklarım eskisinden çok rahat ve acısızdı tüm podioz ailesine çok teşekkür ederim
  Onur Yalçın

  Merhabalar.Tırnak batığı şikayetiyle daha önce tırnağımı çektirmiştim.Ancak aynı şikayet tekrarladı sonucunda Podolog Ömer Bey İle tanıştım..
  Şeyma Edikli

  Yıllardır Yaşadığım batık tırnak sorununu özlem hanım ve Ömer bey sayesinde çözdüm..
  Seda Özsağlam

  Her iki ayak baş parmaklarımda batık problemim vardı.Yaklaşık 6 ay tıbbi tedavi gördüm ancak sonuç alamadım.Ayakkabi dahi giyemez hale geldim..
  Ali Özdemir

  Merhaba arkadaşlar. Ben Podiöz’ün hastalarından biriyim. Tırnaklarım kararmış, kat kat ve yukarı doğru..