Kişiye Özel Ortez Uygulamaları

Özel ortez hazırlığı belirli ayak rahatsızlığına sahip olan kişiler için önerdiğimiz bir tedavi desteğidir. Ayağın daha konforlu hareket etmesi sağlanırken dış etkenlerden de olabildiğince korunması hedeflenir. Kişiye özel ortezler, dondurma yöntemi ile ayağa uygulanır ve tedavi sürecinde ayakta stabil olarak kalması istenir. Hazır satılan ortezler olsa da bu ortezlerin kullanımı konforlu olmadığı için birçok hastamız kliniğimizde sunduğumuz kişiye özel ortez uygulamalarını tercih eder. Ayak sağlığını sürekli kılmak için bu uygulamalar tüm hastalarımız için önem taşımaktadır. 

Ortez Uygulaması Nedir?

Ortez uygulaması kişiye özel planladığımız bir yardımcı tedavidir. Ayaklarda görülen hasarlar ve rahatsızlıkları gidermek için kullanılan çözüm önerilerimizden birisi de ortez uygulamasıdır. Bu uygulama ile ayak sağlığı desteklenirken bir yandan da olası problemlerden kaçınılması sağlanır. Bu uygulama ile hastamızın ayağındaki hasarlı bölge korunurken ana tedavi süreci daha etkili kılınır. Kişiye özel uygulama yapıldığında hastalarımız daha rahat, konforlu ve etkili sonuçlar alırlar. 

Kişiye Özel Ortez Uygulaması Kimlere Yapılır? 

Kişiye özel ortez kullananlar bu işlem için uygun olan hastalarımızdır. Kişiye özel ortez uygulamasını kullanabilmek için belirli sağlık problemlerinin önceden oluşması gerekir. Örneğin kişide meydana gelen ayak hasarları ve taban çökmesi gibi sorunlar, kişiye özel ortez uygulamasının yapılmasını sağlar. Kişiye özel ortez uygulamasını yaptığımız hastalarımızın özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ayaklarının ön tabanlarında çökme sorunu olanlar.
 • Tırnak batması problemi olanlarda yükü azaltmak isteyenler. 
 • Doğuştan ya da bir kaza sonucunda eksik parmak problemi var ise onu tamamlamak isteyenler 
 • Kemik çıkıntısı problemi olanlar.
 • Ayakta ya da ayak yüzeyinde deformasyon olanlar.
 • Ayak parmaklarında ya da tırnaklarda deformasyon olanlar.
 • Kemiklerin gerekenden fazla büyüdüğü durumlar ile karşılaşanlar 

Bunların yanı sıra ayağında çatlaklar meydana gelen kişiler de ortez uygulamasını tercih edebilir. Bu rahatsızlıklara sahip olan hastalar, kişiye özel ortez uygulamalarımızı uzmanlarımızdan talep ederek yaşam konforlarını arttırabilirler. 

Kişiye Özel Ortez Kullanmanın Avantajları Nelerdir? 

Kişiye özel ortez kullanmanın yararları uzmanlarımız aracılığı ile yapıldığı andan itibaren etkisini göstermektedir. Kişiye özel olarak tasarlanan ortezlerden yüksek verim almak standart ortezlere göre daha sık karşılaşılan bir sonuçtur. Kişiye özel ortez kullanmanın avantajları şu şekildedir: 

 • Ayağın hasar görmesini engeller.
 • Ayağı büyük olmaz.
 • Ayağa küçük gelerek sıkmaz.
 • Kişinin ayak durumuna, tipine ve boyutuna göre ayarlanır.
 • Standart ortezlere göre daha uzun kullanım ömrü bulunur.
 • Zaman içerisinde bozulma ya da hasar meydana gelir ise tamir edilebilir ve onarılabilir. 
 • Temizliği standart ortezlere göre daha kolaydır. 
 • Suya dayanıklıdır. 
 • Yıkanabilir. 
 • Kullanırken kişi kendini daha rahat hisseder.
 • Sıkma ya da sürtünme yapmaz.
 • Sürtünme yapmadığı için tahriş oluşumuna da izin vermez.

Ortezlerin Silikonlardan Farkı Nedir?

Ortez ve silikon farkı temelde kalite ve kullanım konforu üzerinedir. Standart olarak satılan silikonlar cildin tahriş olmasına sebep olabilir. Aynı zamanda verimi daha düşüktür ve bu yüzden kişiler konforlu bir şekilde silikonları kullanamayabilirler. Ancak bu durumlar kişiye özel hazırladığımız ortez uygulamaları için geçerli değildir. Kişiye özel hazırladığımız ortezler daha rahat kullanım imkanı yaratırken, etki miktarı da daha yüksektir. 

Ortezlerin silikon onlardan en önemli farkı ise bu uygulamanın kişiye özel yapılmasıdır. Dolayısıyla kullanılan malzeme, sertlik, ayağa tam olarak uyması gibi konular özel ortezlerde daha avantajlıdır. Silikon modeller kişiye özel tasarlanması ve standart bir kullanım sunmaması sebebiyle dezavantaj yaratabilir. Kişiye özel ortez uygulamaları kliniğimizde üst düzey yetkinlik ile verdiğimiz hizmetler arasındadır. 

Online Randevu Alın

  Hasta Yorumları

  Gülşen Akgün

  Sevgili Ömer Bey İle tanışmamız 7-8 ay önce kızımın ısrarı İle başladı.Ben uzun zamandır batık tırnak ağrısı yaşıyor ayakabı giyemiyordum..
  Şafak Y

  Sevgili Ömer Sayesinde ayak tırnaklarım eskisinden çok rahat ve acısızdı tüm podioz ailesine çok teşekkür ederim
  Onur Yalçın

  Merhabalar.Tırnak batığı şikayetiyle daha önce tırnağımı çektirmiştim.Ancak aynı şikayet tekrarladı sonucunda Podolog Ömer Bey İle tanıştım..
  Şeyma Edikli

  Yıllardır Yaşadığım batık tırnak sorununu özlem hanım ve Ömer bey sayesinde çözdüm..
  Seda Özsağlam

  Her iki ayak baş parmaklarımda batık problemim vardı.Yaklaşık 6 ay tıbbi tedavi gördüm ancak sonuç alamadım.Ayakkabi dahi giyemez hale geldim..
  Ali Özdemir

  Merhaba arkadaşlar. Ben Podiöz’ün hastalarından biriyim. Tırnaklarım kararmış, kat kat ve yukarı doğru..