Kişiye Özel Tabanlık

Kişiye özel tabanlık hazırlama merkezimizde ayak sağlığı uzmanlarımız tarafından yapılan bir işlemdir. Hastalarımıza özel olarak hazırladığımız özel tabanlıklar, tabanlığın kullanım amacına, ayak tipine ve ayak sağlığına göre farklı özelliklerde olabilir. Ayak sağlığını korumak ve sürekli kılmak için kişiye özel uygulamalara önem veriyoruz. 

Herkesin ayakkabı kullanımı, ayak numarası ve tipi farklı olabilmektedir. Bu sebep ile de kişiye özel planlama yapmak ve standart planların dışına çıkmak önemlidir. Kişiye özel tabanlık hazırlığından tüm ayrıntılarına kadar olan süreç uzmanlarımız tarafından yürütülmektedir. Kullandığımız yeni nesil yöntemler, özel cihazlar ve yıllardır elde ettiğimiz tecrübe ile hastalarımıza en uygun tabanlığı hazırlıyoruz. 

Kişiye Özel Tabanlık Türleri Nelerdir? 

Kişiye özel tabanlık çeşitleri kullanım sebebine göre farklı kategorilere ayrılır. Kişiye özel olarak hazırlanan tabanlık çeşitleri şu şekildedir: 

 • Sporcular için özel olarak hazırlanan tabanlıklar
 • Deri ortopedik tabanlıklar
 • Medikal tabanlıklar

Sporcular için yapılan tabanlıklar darbelere karşı yüksek emici güç gösterirken koruma düzeyi de yüksektir. Ayakların konforunun sürekli kılınması sağlanır. Bu tabanlıklar kliniğimizde hız, ağırlık ve denge gibi başlıklara göre özel olarak hazırlanırlar. Yastıklama ve sertlik oranları da ayak yapısına göre belirlenir. 

Ortopedik tabanlıklar ise tamamen konfor odağında hazırlanır ve ayak bakımını desteklemek için üretilirler. Medikal tabanlıklar da ayak tabanına ve ayağın tipine göre hazırlanır. Yastıklama ve sertlik seviyeleri genellikle yüksektir. Destek sağlamak ve konfor yaratmak için kullanılan özel tabanlıklardır. Hastalarımızın ihtiyaçlarına göre uzmanlarımız tarafından belirlenen özelliklerde kişiye özel tabanlık çeşitleri üretilir. 

Kişiye Özel Tabanlıkların Yararları Nelerdir?

Kişiye özel tabanlıkların avantajları oldukça yüksektir ve kişiye konforlu bir alan sağlar. Kişiye özel hazırlanan tabanlıkların yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Ayağın dengede kalmasını sağlar. 
 • Yükü hafifletir. 
 • Ayak bakımını destekler. 
 • Ağrıları hafifletir. 
 • Tıbbi tedavisi yapılan rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı ekipmandır. 
 • Konforlu bir alan sağlar. 
 • Spor yaparken ayağın rahat hareket etmesini ve korunmasını sağlar. 
 • Sakatlanma oranını azaltır. 

Kişiye özel tabanlık ile hem olası riskler azaltılır hem de ayaklar gün içerisinde daha rahat ve konforlu hareket ettirilir. 

Tabanlık Kullanımına Neden Olan Rahatsızlıklar Nelerdir? 

Kişiye özel tabanlık kullanma nedenlerinin temelinde rahatsızlıklar yer alır. Taban çeşitleri ve yere basma durumuna göre tabanlık ihtiyacı ortaya çıkabilmektedir. Hastalarımız için kişiye özel tabanlık hazırlanmasına neden olan bazı rahatsızlıklar şunlardır: 

 • Ayağın içe basması 
 • Ayağın dışa basması 
 • Pes cavus olarak bilinen çukur taban sorunu 
 • Pes planus olarak bilinen düz taban sorunu 
 • Topuk dikeni
 • Tırnak problemleri 

Kişiye özel tabanlık hazırlanırken öncelikle hastalarımızın ayak tipi incelenir. Bu süreç podografi analizi olarak bilinir ve ayağa birtakım testler yapılır. Bu testler, ayak dengesinin dağılımını, genişliğini ve baskının yerini tespit etmek için tecrübeli uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilir. Yürüyüş esnasında ayağın bastığı yön de bu testler ile öğrenilir. Elde edilen verilere göreyse son aşama olarak özel ekipmanlarımız ile kişiye özel tabanlığın hazırlanmasına geçilir.   

Diyabet Hastaları Tabanlık Kullanabilir Mi?

Diyabet hastalarına özel tabanlık hazırlığı kliniğimizde gerçekleştirilmektedir. Diyabet hastalarının ayaklarında oluşan yaraların giderilmesi ve semptomların azaltılması için tabanlık kullanımı uzman hekimlerimiz tarafından da tavsiye edilmektedir. Tedavilerinin yan araçlarından biri olan bu özel tabanlıklar, özellikle yara evresi ilerlemiş olan diyabet hastaları için önem taşır. 

Çocuklar Tabanlık Kullanabilir Mi?

Çocuklar için özel tabanlık merkezimizde yapılan işlemler arasında yer alır. Çocukların yürüyüşlerini düzeltmek ve sorunların önceden çözülmesi için tabanlık kullanımı yapılabilmektedir. Çocuklar için ürettiğimiz özel tabanlıklar, yetişkinlik dönemlerinde sorunların büyümemesi için kullanılır. Kişiye özel tabanlık gereksinim duyulduğu takdirde mutlaka kullanılması gereken bir tedavidir. Ayakların daha sağlıklı olması ve olası sorunların önüne geçilmesi için tabanlık kullanımı doktorlarımız tarafından da önerilmektedir.

 

Online Randevu Alın

  Hasta Yorumları

  Gülşen Akgün

  Sevgili Ömer Bey İle tanışmamız 7-8 ay önce kızımın ısrarı İle başladı.Ben uzun zamandır batık tırnak ağrısı yaşıyor ayakabı giyemiyordum..
  Şafak Y

  Sevgili Ömer Sayesinde ayak tırnaklarım eskisinden çok rahat ve acısızdı tüm podioz ailesine çok teşekkür ederim
  Onur Yalçın

  Merhabalar.Tırnak batığı şikayetiyle daha önce tırnağımı çektirmiştim.Ancak aynı şikayet tekrarladı sonucunda Podolog Ömer Bey İle tanıştım..
  Şeyma Edikli

  Yıllardır Yaşadığım batık tırnak sorununu özlem hanım ve Ömer bey sayesinde çözdüm..
  Seda Özsağlam

  Her iki ayak baş parmaklarımda batık problemim vardı.Yaklaşık 6 ay tıbbi tedavi gördüm ancak sonuç alamadım.Ayakkabi dahi giyemez hale geldim..
  Ali Özdemir

  Merhaba arkadaşlar. Ben Podiöz’ün hastalarından biriyim. Tırnaklarım kararmış, kat kat ve yukarı doğru..