Diyabetik Ayak Bakımı

Kan şekerinde ayak sorunu karşısında tedavi olarak uzmanlarımız çoğunlukla bakım önerir. Kliniğimiz diyabet ayak bakımı konusunda birçok tecrübeye sahiptir. Diyabet hastaları ile özel olarak çalıştığımız bu alanda uzmanlarımız da profesyonel ve tecrübeli isimlerden oluşmaktadır. Diyabetik ayak bakımı yapılırken hastalarımızın durumdan olumsuz etkilenmemesi için kullandığımız yöntemlerden tırnaktaki olası enfeksiyon rahatsızlıklarına kadar birçok konuya titizlik ile yaklaşıyoruz. 

Diyabetik ayak sorununda ayaklar gittikçe hassaslaşır ve bakım esnasında bu hassasiyete göre hareket etmek gerekir. Yaralanmaya ve enfeksiyon problemlerine açık hale gelen diyabetik ayak sorununda bakımın tüm aşamalarına özen gösteriyoruz. Diyabetik ayak bakımı profesyonel koşullarda gerçekleştirdiğimiz bir tedavidir. 

Diyabetik Ayak Nedir?

Diyabet hastalarının ayak sorunu sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Diyabetik ayak sorunu, diyabet hastalarında zamanla ortaya çıkan bir problemdir. Hastalığın ilerlemesi nedeni ile diyabetik ayak sorunu ile karşılaşma ihtimali yükselir Ayakta kronik yaraların meydana gelmesi kan dolaşımı ve kan şekeri ile ilgilidir. Diyabetik ayak rahatsızlığı ile karşılaşıyor ise mutlaka kliniğimizde tedavi sürecinin başlatılması gerekir. Bu alanda uzman olan doktorlarımız ile özel ekipmanlarımız ve bakım tedavimiz ile diyabetik ayak sorununu gideriyoruz. 

Diyabetik Ayak Evreleri Nelerdir? 

Diyabetik ayak evreleri başlangıçtan itibaren 5 seviyeden oluşur. Diyabetik ayak evrelerinin gruplandırılması ve özelliklerinin belirlenmesinde Wagner Sınıflandırması’na göre hareket edilir. Diyabetik ayak evreleri şu şekilde sıralanabilir: 

 • İlk Evre: Başta sağlıklı olan cildin (evre sıfır) üzerinde zamanla ülser oluşan dönemdir. 
 • 2. Evre: Yüzeysel oluşan ülserin seviyesi artar ve derin ülserler cilt üzerinde meydana gelir. 
 • 3. Evre: Kemiklere yayılan ve bu sebep ile de kemiklerde tutulmalara neden olan ülser ile karşılaşılan evredir. 
 • 4. Evre: Ayakların ön bölümünde, parmaklarda ya da ayak uçlarında kangren ile karşılaşılır. 
 • 5. Evre: Kangren bu evrede tüm ayağa yayılmaktadır. 

Diyabetik ayak bakımı yukarıda belirttiğimiz evrelere göre yapılır. Erken teşhis koyulması ve evrenin ilerlemesinin engellenebilmesi için diyabet hastaları ilk belirtiler ile karşılaştığında doğrudan uzmanlarımız ile görüşebilir. 

Diyabetik Ayak Sorunu Kimlerde Görülür? 

Diyabetik ayak sorunu yaşayanlar şu kişilerdir: 

 • Ayaklarında sinir tahribi / hasarı olanlar 
 • Ayaklarında kan akışı zayıf ya da dengesiz olanlar 
 • Diyabet hastaları 
 • Yüksek tansiyon hastaları 
 • Kan şekeri dengesizliği olanlar 
 • 60 yaşın üzerindekiler 
 • Kolesterol seviyesi yüksek olanlar 

Diyabetik ayak sorunu yaşayan kişilerdir. Bu kişilerde diyabetik ayak sorunu yaşanması %10 ila %15 civarındadır. 

Diyabetik Ayak Sorununun Nedenleri Nelerdir? 

Diyabetik ayak sorununun nedenleri çoğunlukla kılcal damarlar ile ilgilidir. Diyabetik ayak sorunları damar tıkanıklıkları sonucunda ortaya çıkan sorunlardan biridir. Özellikle uzun zamandır kan şekeri dengesizliği olan ve/veya diyabet hastası olanlar da ayak sorunu oluşma ihtimali daha yüksektir. Diyabetin ayak sorununun meydana gelmesine neden olan etkenlerden biri de damarlara daralma ve tıkanıklık olmasıdır. 

Diyabetik Ayak Bakımı Belirtileri Nelerdir?

Diyabetik ayak bakımının semptomları yaygın ve nadir olanlar olmak üzere iki gruba ayrılır. Diyabetik ayak bakımının sık görülen belirtileri şunlardır: 

 • Ayak ve çevresinde kızarıklık 
 • Ayak ve çevresinde ağrı 
 • Ayak ve çevresinde yara oluşumu 
 • Yüksek ateş 
 • Titreme veya üşüme 
 • Halsizlik ya da yorgunluk 
 • Hızlı değişen dengesiz kan şekeri 
 • Şok 

Diyabetik Ayak Tedavisi Nasıl Olur? 

Diyabetik ayak tedavisi yapılırken uzmanlarımız hastalığın belirtilerine göre hareket eder. Uzmanlarımız ile gerçekleştirilen ön muayenede tetkikler yapılarak hastanın öyküsü dinlenir. Kliniğimizde gerçekleştirilen diyabetik ayak bakımı tedavisi boyunca hastalarımızın ayakkabı seçimine de dikkat etmeleri önerilir. Ayakkabılar için diyabet hastalarına özel tabanlıklar da hazırlayan uzman kadromuz ile paralel tedavi programları da hazırlıyoruz. 

 

Online Randevu Alın

  Hasta Yorumları

  Gülşen Akgün

  Sevgili Ömer Bey İle tanışmamız 7-8 ay önce kızımın ısrarı İle başladı.Ben uzun zamandır batık tırnak ağrısı yaşıyor ayakabı giyemiyordum..
  Şafak Y

  Sevgili Ömer Sayesinde ayak tırnaklarım eskisinden çok rahat ve acısızdı tüm podioz ailesine çok teşekkür ederim
  Onur Yalçın

  Merhabalar.Tırnak batığı şikayetiyle daha önce tırnağımı çektirmiştim.Ancak aynı şikayet tekrarladı sonucunda Podolog Ömer Bey İle tanıştım..
  Şeyma Edikli

  Yıllardır Yaşadığım batık tırnak sorununu özlem hanım ve Ömer bey sayesinde çözdüm..
  Seda Özsağlam

  Her iki ayak baş parmaklarımda batık problemim vardı.Yaklaşık 6 ay tıbbi tedavi gördüm ancak sonuç alamadım.Ayakkabi dahi giyemez hale geldim..
  Ali Özdemir

  Merhaba arkadaşlar. Ben Podiöz’ün hastalarından biriyim. Tırnaklarım kararmış, kat kat ve yukarı doğru..