Deforme Tırnak Bakımı

Deforme tırnağa bakım yapılması tırnakların hasar görmesi sebebi ile yapılır. Deforme tırnağının bakım yapılması için uzmanlarımız tarafından önerilen evde kullanılabilecek yardımcı yöntemler ile de tırnağın bakımı sürdürülebilir kılınır. Deforme tırnak bakımı sağlık merkezimizin ayak sağlığı bölümünde profesyonel tedavi yöntemleri ile de iyileştirilmektedir. Tırnak şekilleri ne için ve nasıl bozulmuş olur ise olsun profesyonel yöntemler ile tırnağın eski sağlığına kavuşmasını sağlıyoruz. Kliniğimizdeki tedavinin yanı sıra doktorlarımızın evde ve günlük yaşamda uygulanması için önereceği tavsiyelere de dikkat edildiğinde tedavi daha kısa sürmektedir. 

Tırnak Neden Deforme Olur? 

Deforme tırnağın nedenleri farklı unsurlara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Çoğunlukla yanlış ayakkabı tercihi gibi sebeplerden dolayı deforme tırnak sorunu meydana gelir. Deforme tırnağın oluşmasına neden olan etkenler şunlardır: 

 • Yanlış ayakkabı seçimi
 • Küçük ayakkabı giyilmesi 
 • Tırnağın yanlış kesilmesi 
 • Deri hastalıkları 
 • Tırnak hastalıkları
 • Tırnak yeme alışkanlığı 
 • Tırnakların şeklinin bozulması
 • Genlere bağlı sebepler 
 • Travma temelli nedenler 

Tırnağın deforme olmasını sağlayan etkenlerdir. Bu sorunları çözebilmek için uzmanlarımız deforme tırnak bakımını bir çözüm olarak kullanmalarına karşın sorunu ortaya çıkaran etkeni de ortadan kaldırmaya odaklanırlar. 

Deforme Tırnak Bakımı için Hangi Bölüme Gidilir? 

Deforme tırnak için gidilen bölüm kliniğimizin podoloji bölümüdür. Ayak sağlığı olarak da bilinen podoloji bölümünde deforme olmuş tırnaklar için uzmanlarımız tarafından tedavi süreci başlatılmaktadır. Ayak sağlığı ile ilgili kliniğimize başvuran tüm hastalarımızın sorunları bu bölümde giderilmektedir. Deforme tırnak bakımına ihtiyacı olan hastalarımızın tüm tanı ve teşhis aşamasından tetkik ve tedavi aşamalarına kadar her bir aşama ile profesyonel olarak ilgileniyoruz. 

Tırnaktaki Deformite Türleri Nelerdir? 

Tırnağın deforme olma türleri farklı kategorilere ayrılır. Deformenin nedenine bağlı olarak farklı kategoriler hazırlanmıştır. Tırnağın deforme olmasına göre belirlenen kategoriler şunlardır: 

 • Pinçer tırnak (kerpeten tırnak deformasyonu) 
 • Hipertrofik tırnak (tırnağın kalınlaşması) 
 • Koilonychia (kaşık tırnak)
 • Onikomikoz (tırnak mantarı)
 • Pençe tırnak 

Her bir deforme durumuna özel kliniğimizde tırnak bakımı yapılmaktadır. 

Deforme Tırnak Düzelir Mi?

Deforme tırnağın düzelmesi mümkün olan bir durumdur. Deforme tırnağın düzelmesi ve iyileşmesi için kliniğimizde yapılan birçok uygulama vardır. Bu uygulamalar arasında çoğunlukla yeniden şekillendirme ve bakım yer alır. Hastalarımızın sağlık durumlarından dolayı şekillendirme yapılamadığında ise ipek tırnak uygulaması da bir çözüm olarak sunulmaktadır. Deforme olan tırnağın düzelmesi ve normal bir tırnak görünümü kazanması için üst üste uygulanan tedaviler de vardır. Farklı tedavi yöntemlerinin tırnağın durumuna göre birlikte kullanılmasına da hastalarımız ve uzmanlarımız birlikte karar verebilir. 

Onikomikoz Nedir? 

Tırnak mantarı olarak bilinen onikomikoz bir çeşit tırnak deformesidir. Deformite çeşitleri arasında yer alan tırnak mantarı enfeksiyon temelli bir rahatsızlıktır. Onikomikoz oluşumunu destekleyen mantar türü çoğunlukla dermatofidlerdir. Tırnak yatağından ya da plaktan başlayan ve zaman içerisinde tüm tırnağı saran bir rahatsızlıktır. Kliniğimizde yapılan bakım tedavisinin yanı sıra hekimlerimizin önereceği krem, jel ve enfeksiyon gideren ilaçlar ile de tedaviye devam edilmesi mümkündür. 

Hipertrofik Tırnak Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak kalınlaşmasının adı olan hipertrofik tırnak problemi birçok kişide ortaya çıkabilmektedir. Özellikle tiroid hastalarında zamanla tırnak kalınlaşması meydana gelir. Tırnak kalınlaşmasının giderilebilmesi için tedavi edilmesi önemlidir. Deforme tırnak çeşitleri arasında en sık görülen problemler arasında yer alır. Ayakta baskı oluşması, tiroid hastalığı, tırnak mantarı ve bunlara benzer sebeplerden dolayı tırnak kalınlaşması ile karşılaşılabilir. Tırnak kalınlaşmasının tedavisinde kliniğimizde kullanılan yöntem çoğunlukla törpüdür. Özel ve profesyonel cihazlarımız ile kalınlaşan tırnak canlı bölgeye kadar kesilir ve inceltilir. Deforme tırnak bakımı ile de desteklediğimiz süreçte tırnak kalınlaşması normal tırnak görünümüne kavuşturulur. 

Online Randevu Alın

  Hasta Yorumları

  Gülşen Akgün

  Sevgili Ömer Bey İle tanışmamız 7-8 ay önce kızımın ısrarı İle başladı.Ben uzun zamandır batık tırnak ağrısı yaşıyor ayakabı giyemiyordum..
  Şafak Y

  Sevgili Ömer Sayesinde ayak tırnaklarım eskisinden çok rahat ve acısızdı tüm podioz ailesine çok teşekkür ederim
  Onur Yalçın

  Merhabalar.Tırnak batığı şikayetiyle daha önce tırnağımı çektirmiştim.Ancak aynı şikayet tekrarladı sonucunda Podolog Ömer Bey İle tanıştım..
  Şeyma Edikli

  Yıllardır Yaşadığım batık tırnak sorununu özlem hanım ve Ömer bey sayesinde çözdüm..
  Seda Özsağlam

  Her iki ayak baş parmaklarımda batık problemim vardı.Yaklaşık 6 ay tıbbi tedavi gördüm ancak sonuç alamadım.Ayakkabi dahi giyemez hale geldim..
  Ali Özdemir

  Merhaba arkadaşlar. Ben Podiöz’ün hastalarından biriyim. Tırnaklarım kararmış, kat kat ve yukarı doğru..