Nasır Tedavisi

Nasırın tedavi edilmesi için kullanılan tedavilerimiz kremler ve jeller ile de desteklenir. Nasır tedavisi için özel olarak üretilen bantlar da rahatsızlığın seviyesine göre uzmanlarımız tarafından önerilmektedir. İleri seviyede görülen nasır tipi oluşmuş ise bu durumda uzmanlarımızın cerrahi operasyon uygulanması da gerekebilir. Kliniğimizde nasır tedavisi çoğunlukla bant kullanımı ile başlatılır. 

Sertleşen bölgenin yumuşatılması için özel nasır kremlerimiz ile tedavi sürecine odaklanan uzmanlarımız ön muayeneye de önem vermektedir. Nasır tedavisinin hangi yöntemleri içereceğinin belirlenmesi için öncelikle nasır seviyesinin ve türünün belirlenmesi gerekir. Uzmanlarımız gerekli incelemeleri ön muayene yapar ve ardından hastalarımız için en uygun tedavi metoduna karar verilir. 

Nasır Nedir? 

Nasır çoğunlukla ayakta oluşan ancak kullanıma ve baskıya göre zaman içerisinde ellerde de oluşabilen bir durumdur. Deri kalınlaşması olarak da bilinen nasırın tedavisinden tanısına kadar birçok aşamaya kliniğimizde ekstra özen gösterilir. Farklı tipleri olan deri kalınlaşmasının en yaygını ayaklarda görülen türüdür. Farklı nedenlere bağlı olarak yüksek ve sürekli baskıya maruz kalan ayaklarda nasır oluşumu görülmesi son derece normaldir. Nasır oluşması durumunda kişilerin endişe etmemesi ancak tedavi sürecini de geç olmadan kliniğimizde başlatmaları önerilir. 

Nasır Tipleri Nelerdir? 

Nasır çeşitleri iki kategoriden oluşur. Bu kategoriler şunlardır: 

 • Kallus nasır tipi
 • Korn nasır tipi

Kallus nasır tipi en yaygın görülen nasır türüdür. Bölgenin yassı bir hale gelmesine ve düzleşmesine neden olur. Özellikle ayak kenarlarında ve tabanda daha çok görülen kallus nasır tipi, nasır başlangıcı olarak da bilinir. Korn nasır tipi ise iyileşmesi daha zor olan ve ağrı oluşturan türdür. Tedavisi de kallus nasır tipine göre daha uzun sürer. Bu tipte nasır derinin içine doğru baskı oluşturur ve zaman içerisinde kök meydana gelir. Korn nasır tipinde ortaya çıkan kökler yumuşak kök ve sert kök olmak üzere iki gruba ayrılır. Her iki grubun tedavisi de uzun ve ağrılıdır. Nasır tedavisi belirlenirken uzmanlarımız tarafından nasır türü göz önünde bulundurulur. 

Nasıl Neden Oluşur? 

Nasırın oluşma nedenleri farkı etkenlere göre değişir. Nasır oluşumuna neden olan en yaygın unsurlar şu şekildedir:

 • Ayakta fazla vakit geçirmek 
 • Kilo almak 
 • Yoğun spor faaliyetleri 
 • Spor ayakkabılarının (krampon gibi) fazla giyilmesi 
 • Ayakkabıların yanlış tercih edilmesi (rahat olmaması, ayağa küçük gelmesi, ortopedik olmaması ve ayak ile uyumlu olmaması) 
 • Sık topuklu ayakkabı giymek 
 • Geniş ayakkabı giymek 
 • Gün içerisinde çok fazla adım atmak veya yürümek 
 • Ayakkabıyı çorapsız giymek 
 • Ayakkabı giymeden yürümek, uzun süre ayakta kalmak 

Nasırın Belirtileri Nelerdir? 

Nasır oluşumunun belirtileri şu şekildedir: 

 • Derinin kalınlaşması
 • Derinin sertleşmesi 
 • Sertleşen ve / veya kalınlaşan bölgenin ağrımaya başlaması 
 • Renk değişikliği 
 • Pürüzlü yüzey oluşumu
 • Yumru oluşumu 
 • Kuru bir görüntünün oluşması 

Nasırın belirtileri arasındadır. Çoğunlukla deri sertleşmesi ya da deri kalınlaşması olarak ilk belirtisini gösteren bu rahatsızlığın giderilmesinde uzmanlarımız en iyi yöntemleri kullanır. 

Nasır Tanısı Nasıl Konur? 

Nasır tanısının koyulması uzman hekimlerimiz tarafından gerçekleştirilir. Belirtileri çok net olduğu için farklı rahatsızlıklar ile karıştırılması genellikle mümkün olmaz. Nasır tanısını koymak için uzmanlarımızın ön muayene yapması gerekir. Muayene esnasında olası problemlerin önüne geçmek için uzmanlarımız kapsamlı tetkikler yapmaktadır. 

Nasır Tedavisi Kaç Gün Sürer? 

Nasır tedavisinin süresi nasırın seviyesine ve türüne göre değişiklik gösterebilir. Ortalama olarak 7 gün ila 10 gün arasında süren bir tedavisi vardır. Daha uzun süren nasır tedavileri de olabilir. Hastalarımızın alerjen durumlarına göre ilaç, krem ya da jel tedavisi yapılamıyor ise bu durumda tedavi yöntemi değiştirebilir. Nasır tedavisi yapılırken hekimlerimiz hastalarımızın genel sağlık durumlarını da göz önünde bulundurur.

Online Randevu Alın

  Hasta Yorumları

  Gülşen Akgün

  Sevgili Ömer Bey İle tanışmamız 7-8 ay önce kızımın ısrarı İle başladı.Ben uzun zamandır batık tırnak ağrısı yaşıyor ayakabı giyemiyordum..
  Şafak Y

  Sevgili Ömer Sayesinde ayak tırnaklarım eskisinden çok rahat ve acısızdı tüm podioz ailesine çok teşekkür ederim
  Onur Yalçın

  Merhabalar.Tırnak batığı şikayetiyle daha önce tırnağımı çektirmiştim.Ancak aynı şikayet tekrarladı sonucunda Podolog Ömer Bey İle tanıştım..
  Şeyma Edikli

  Yıllardır Yaşadığım batık tırnak sorununu özlem hanım ve Ömer bey sayesinde çözdüm..
  Seda Özsağlam

  Her iki ayak baş parmaklarımda batık problemim vardı.Yaklaşık 6 ay tıbbi tedavi gördüm ancak sonuç alamadım.Ayakkabi dahi giyemez hale geldim..
  Ali Özdemir

  Merhaba arkadaşlar. Ben Podiöz’ün hastalarından biriyim. Tırnaklarım kararmış, kat kat ve yukarı doğru..