Batık Tırnak Tedavisi Hakkında

Tırnak Batması Nedir, Nasıl Geçer?

Tırnak batması, tırnak yatağına doğru tırnağın uzaması durumunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.  Daha çok baş ayak parmağında görülen bu sorun kişiye acı verir. Ayak tırnağının köşesi ya da kenar kısmı kıvrılarak cilde gömülür. Tırnak batmasının erken tedavi edilmemesi durumunda enfeksiyon yaşanabilir.

Tırnak batması için evde basit tedavi yöntemleri uygulanabilir. Şiddetli bir ağrı yaşanıyorsa ya da batma yayılıyorsa bir doktora başvurmak gerekebilir. Diyabet gibi ayak bölgesine kan akışının yavaşlamasına yol açacak bir sağlık sorunu komplikasyon riskini arttıracaktır.

Tırnak Batmasına Evde Ne İyi Gelir?

Tırnağın ayak parmak derisine batması sonucunda ortaya çıkan tırnak batması evde basit uygulamalarla tedavi edilebilir. Bu rahatsızlığa bağlı olarak ayak bölgesinde kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bu durumda batma sorununun tedavi edilmesi şarttır. Enfeksiyon riskini azaltmak için evde basit yöntemler uygulayabilirsiniz. Tırnak batması sorunlarına karşı evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümlere aşağıda değineceğiz.

Ayak Tırnak İltihabına Ne İyi Gelir?

Ayak tırnak iltihabında enfeksiyonun önüne geçebilmek için hemen tedaviye başlanmalıdır. Hafif vakalarda küçük çaplı tedaviler uygulanabilir. Ayak tırnak iltihabında sıcak su banyosu şişkinliği azaltır ve ağrıyı hafifletir. Sıkı ayakkabı ve çorap giyerseniz parmak uçlarınız sıkışarak tırnak batması sorununa yol açabilir. Bu yüzden ayak parmaklarınızda boşluk bırakacak ayakkabı ve çorap giymelisiniz.

Tırnak batmasına ılık su içine yarım çay bardağı elma sirkesi ilave ederek günde 20 dakika beklediğiniz zaman ağrıyı hafifletebilirsiniz. Ayak tırnak iltihabı sorunlarında batık tırnak koruyucusu kullanarak yastıklama bariyeri sağlayabilirsiniz.

Tırnak İltihabına Ne İyi Gelir Bitkisel?

Tırnak iltihabı çok sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Bu sorun yürüme kalitesini düşürür. Hafif olması durumunda bazı bitkisel çözümler uygulayabilirsiniz. Tırnak iltihabında bitkisel çözümler şöyledir;

 • Elma sirkesi antiseptik madde olmasına bağlı iltihapları temizleyecektir.
 • Özellikle zeytinyağı özlü sabun kullanımında kızarıklık ve iltihap geçecektir.
 • Çay ağacı yağı tırnak derisine uygulandığında tahrişi ve kızarıklığı azaltabilir.
 • Doğal bir antibiyotik olarak bilinen sarımsak tırnak batmasında rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
 • Tırnak batmasında bal iyileşmeyi hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.
 • İltihap sökücü özelliği sayesinde epsom tozu ayak bölgesindeki acıyı hafifletir.
 • Aynısefa çiçeği özel ise tırnak batmasına bağlı tahriş ve iltihaplanmayı azaltır.

Tırnak Batması Ameliyatından Sonra Kaç Günde İyileşir?

Tırnak batması ameliyatının ardından 2 gün sonra sosyal hayata dönüş yapılabilir. İlk günlerde ayağın yüksek bölgede tutulması önerilir. Ayrıca yara iyileşene kadar bölgeye pansuman yapılır. Ameliyat sonrası 2-3 gün ağrı hissi olabilir. Doktorunuz bu durumda ağrı kesici reçete edecektir. 

Ameliyatın ardından ilk günler burnu açık ve düz ayakkabılar giyilebilir. Yara iyileşene kadar koşma aktivitesi yapılmamalıdır. Tırnak 10-12 ay içinde yeniden uzatacaktır. Ameliyat sonrasında ağrı ve acı 2-3 gün sonra tamamen geçecektir.

Ayak Tırnak Batığı Nasıl Düzelir?

Ayak tırnak batığı sonrasında iyileşme sürecinin daha kısa sürmesi için bazı önlemler gerekir. Ayak batığında bir uzmana başvurularak tedavi başlatılabilir. Tedavi seçenekleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayak tırnak batığında iyileşme sürecini iyileştirmek için bazı öneriler;

 • Ayak tırnaklarının alt kısmına pamuk yerleştirilebilir. Böylece tırnak cilt kenarı üzerinde büyür.
 • Ayaklar her zaman kuru tutulur.
 • Batık sorunu geçene kadar tırnakları kesmek yerine uzamasının beklenmesi doğru olur.
 • Doktorunuzun verdiği kremler enfeksiyonun geçmesini sağlayabilir.
 • Rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Burun kısmı açık rahat ayakkabılar giyilebilir.

Tırnak İltihabına Soğan İyi Gelir mi?

Doğal antibiyotik yapısıyla soğan tırnak batması için en etkili çözümler arasındadır. Soğanı haşlayarak ezdikten sonra temiz bir bezin üzerinde iyice her tarafa yayılır. Daha sonra lapa haline gelen soğan tırnak batığı olan bölgeye sürülmelidir. Bu işlem sonrasında bölge soğanlar da kullanılarak bir bandajla sarılır. Bu bandaj bir süre bekletilebilir.

Batık Tırnak Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Batık tırnak birçok kişide görülebilen bir sağlık sorunudur. Bu problem tedavi edilmediğinde iltihaplanma ortaya çıkar.  İlk aşamalarda evde basit yöntemlerle tedavi edilebilir. İlk zamanlar müdahale edilmediğinde cerrahi işlem tek çözüm olur. Çok nadir olsa da tırnak batması ilerlediğinde tırnak kemiği iltihabı ya da enfeksiyon yaşanabilir.

Tırnak Ne Kadar Sürede Yenilenir?

Tırnak batması ameliyatı sonrasında ayak tırnağının kendini yenilemesi için belli bir süre beklenmelidir. Ayak tırnağında kökten uca kadar yenilenme 12-15 ay arasında sürecektir. Ayak tırnakları ortalama bir ayda 1 milimetre kadar uzamaktadır. Bazı kişilerde daha yavaş uzadığı için bu süre 20-24 ay kadar sürebilir.

Tırnak Mantarı Çekilir mi?

Tırnak mantarı, tırnakların uç kısmında sarı ya da beyaz lekeler şeklinde çıkan bir enfeksiyondur.  Enfeksiyon ilerlediğinde tırnak rengi değişir ve tırnak kalınlaşabilir. Tırnak mantarına bağlı enfeksiyon sorunlarında ameliyatsız tırnak mantarı çekilebilir. Bu işlem tırnağın sağlıklı olan kısımlarına müdahale edilmeden yapılır.  Sadece hasarlı olan tırnak çekilebilir. Tırnak mantarı çekme ağrısız bir işlem olacaktır.  Bu işlem hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Dolama İçin Hangi Krem Kullanılır?

Dolama, parmakların boğum kısmında bakteri üremesine bağlı bir iltihaplı hastalık türüdür. Bu rahatsızlık krem kullanılarak tedavi edilebilir. Dolama tedavisinde krem olarak topikal antibiyotikler kullanılır.  Gentamisin, basitrasin, mupirosin, neomisin gibi topikal antibiyotikler bölgeye uygulanabilir.  Bu kremler antibiyotik özellikte olduğu için bir uzman gözetiminde uygulanmalıdır.

Tırnak Batması İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Tırnak batması ilerleyen durumlarda zor bir ameliyat türüdür. Genellikle bu sorun için ortopedi doktorlarına başvurulabilir. Ayrıca genel cerrahi uzmanları da tırnak batması tedavisini gerçekleştirebilir. 

Tırnak batması sorunlarında Ankara’da faaliyet gösteren Podiöz ayak sağlığı merkezi olarak gerekli tedavi prosedürlerini uyguluyoruz. Batık tırnak şikâyetiniz varsa ücretsiz muayene olmak için hemen bize ulaşabilirsiniz.

Ayakta Dolamaya Ne İyi Gelir?

Ayakta dolama sorunlarında ortaya çıkan bakteriler kan dolaşımını yavaşlatır ve şiddetli ağrılara yol açabilir. Ayakta dolama sorunlarında iltihap olmaması durumunda basit yöntemlerle önlemler alabilirsiniz;

 • Limonu karbonatla karıştırarak uyguladığınızda enfeksiyonun azalmasını sağlar.
 • Pirinç unu ve keten tohumu birlikte dolama olan bölgeye sarıldığında iyileşme süreci hızlanır.
 • Dolamanın ağrılı olduğu durumlarda ayaklarınızı ılık suda bekleterek ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Buz küpü uygularsanız ağrı azalacaktır.

Tırnak Çekildikten Sonra Tekrar Çıkar mı?

Tırnak batması sorunlarında enfeksiyon görülmesi durumunda tırnak çekilir. Bu durumda tırnak tekrar çıkacaktır. Tırnağın çıkmaya başlaması birkaç ay sürecektir. Ancak tırnak yatağı alınırsa tırnak tekrar çıkmaz.

Tırnak Batığı İçin Ne Yapılmalı?

Tırnak batığı sorunlarında sorunun en başında evde uygulanabilecek bazı temel ve bitkisel yöntemler vardır. Ancak sorun enfeksiyona kadar gittiyse bir uzmana görünmek gerekir. Bu durumda tırnak batığı ameliyatı yapılabilir. Yukarıda belirttiğimiz uygulamaları yapmanıza rağmen geçmiyorsa ayak sağlığınız için Podiöz ayak sağlığı merkezi olarak sizlere yardımcı olabiliriz.

Tırnak Batması Sıcak Suda Bekletince Geçer mi?

Tırnak batması sorunlarında ayağınızı sıcak suda bekletirseniz ilk aşamalarda geçmesini sağlayabilirsiniz. Sıcak suyu günde 3-4 kez uyguladığınızda tırnak batmasına bağlı sorunlarla mücadele edebilirsiniz. Sıcak su ayağınızın rahatlamasını sağlayacaktır.

Tırnak batması hakkında daha detaylı bilgi almak için ayak sağlığı merkezimize başvurabilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Randevu

Ücretsiz Muayene. Tek Seansta Tırnak Çekmeden Acısız Ağrısız Kalıcı Çözüm Sunuyoruz.